Актуальні питання на глобальних ринках паливного етанолу.

Протягом останніх кількох десятиліть інтереси виробників біопалива та авіації були зосереджені на використанні біодизеля, як засобу зниження вуглецевого сліду реактивних двигунів. Індустрія виробництва етанолу хоче взяти активнішу участь у цьому процесі та створює нову галузь. Очікується, що ринок SAF домінуватиме в цій галузі протягом наступних кількох десятиліть.

Екологічно чисте авіаційне паливо SAF [Sustainable Aviation Fuels] – це рідкі вуглеводні, одержувані з ненафтових джерел, включно з етанолом. Наразі SAF займають менше ніж 1% ринку авіапалива, але вони не вимагають серйозних змін у наявних реактивних двигунах або паливозаправній інфраструктурі.

Ланцюжок поставок реактивного [Jet Fuel] і екологічно чистого авіаційного [SAF] палива

Щоб дозволити виробникам етанолу та сільськогосподарському сектору США брати участь у ринку SAF, Управління з охорони довкілля США US EPA спершу має доопрацювати модель регулювання викидів парникових газів та енергоспоживання на транспорті GREET [Greenhouse Gases, Regulated Emissions, and Energy Use in Transportation]. Ця модель являє собою інструмент, який вивчає вплив технологій, палива, продуктів і енергетичних систем на життєвий цикл транспортних засобів і перебуває у стадії розгляду з 2019 року.

Аналіз GREET прояснює енергетичні та екологічні переваги біопалива, біопродуктів і біоенергії, а також виявляє можливості для усунення перешкод на шляху їхнього сталого використання. Наразі офіційні особи США працюють над модифікаціями моделі GREET для SAF. Ця модель важлива для визначення права на отримання податкового кредиту SAF, передбаченого Законом США [US Inflation Reduction Act’s SAF tax credit].

Зерновий етанол є найбільш поширеним та економічно вигідним джерелом для великомасштабного виробництва SAF. Завдяки майже 200 заводам з переробки біоетанолу, розташованим у США, добре налагодженій мережі транспортування та зберігання, а також потужностям з виробництва майже 68 млрд літрів на рік низьковуглецевого відновлюваного палива, вже є все необхідне для збільшення виробництва етанолу для реактивного палива.

Виробники етанолу незадоволені затримками із завершенням розробки моделі. Президент Асоціації поновлюваних джерел палива [RFA] Джефф Купер заявив, що, хоча асоціація рада чути про прогрес, досягнутий у роботі над оновленням моделі GREET, вона розчарована затримкою, пов’язаною з внесенням змін, які мали бути завершені до 1 березня. RFA закликала робочу групу завершити цей процес якнайшвидше, зберігаючи наукову цілісність і виконуючи зобов’язання щодо впровадження стратегій скорочення викидів вуглецю.

Авіакомпанії які підтримують SAF:

  • Delta Air Lines нещодавно заявила, що SAF – це найперспективніший з відомих на сьогоднішній день важелів для прискорення розвитку авіаційної галузі на шляху до нульового рівня викидів вуглекислого газу до 2050 року.
  • Ірландський авіаперевізник Ryanair заявив цього місяця, що 2024 року він отримає додаткові 500 тонн SAF від австрійської енергетичної компанії OMV. Британська авіакомпанія Jet2 заявила, що використовуватиме суміш SAF в аеропорту Брістоля 2025 року, що на рік випереджає мандат уряду Великої Британії на використання SAF.
  • В Іспанії місцева авіакомпанія Volotea повідомила, що 13 березня виконала свій перший рейс із використанням 50% пального SAF, яке постачає іспанська нафтова компанія Repsol.

Уряд США хоче, щоб до 2030 року авіаційна галузь використовувала щонайменше 11 млрд. л SAF на рік.

Тим часом, бразильський виробник етанолу на основі кукурудзи FS оголосив про отримання сертифіката, який підтверджує, що його етанол на основі кукурудзи відповідає міжнародним вимогам для виробництва SAF. Міжнародний сертифікат сталого використання вуглецю ISCC Corsia поширюється на його підрозділ у Lucas do Rio Verde, штат Mato Grosso. ISCC – провідна міжнародна система сертифікації біомаси та біоенергетики, орієнтована на стійкість землекористування, а також на відстеження та верифікацію парникових газів (ПГ).

Крім загального сертифіката ISCC Corsia, FS також отримала додатковий сертифікат із низьким рівнем ризику зміни умов використання LUC [Certification of low use change], що підтверджує, що використання біопалива не призводить до викидів парникових газів, пов’язаних із непрямою зміною землекористування ILUC [indirect land use change], що може статися, коли пасовища чи сільськогосподарські угіддя, які раніше призначалися для ринків продовольства та кормів, використовуються для виробництва біопалива.

SAF може стати рушійною силою на етанол з кукурудзи. Якщо вдасться збільшити виробництво SAF, це створить новий важливий фактор попиту на етанол з кукурудзи. Однак США затримуються з остаточним доопрацюванням керівних принципів.

Бразильське 18% мито на американський етанол

У листі, нещодавно надісланому 20 членами Конгресу президенту Байдену та торговому представнику США USTR [US Trade Representative], було зазначено, що США щорічно експортують приблизно 11 млрд. галонів етанолу на суму $4 млрд. та 11 млн. т DDGS на суму $4 млрд. У листі згадувались декілька країн, які створили перешкоди для експорту етанолу з ША, включно з Бразилією, що запровадила 18% тариф на імпорт американського етанолу, та заборону Індії на імпорт паливного етанолу.

Продажі американського етанолу в Бразилію в період з 2011 по 2017 рік були практично безмитними. Однак у період з 2017 по січень 2022 року Бразилія ввела тарифну квоту, а потім з січня-2022 року 20% загальний зовнішній тариф Mercosur на імпорт етанолу. Дію тарифу було призупинено 21-березень-2022, але в січні-2023 року відновлено на рівні 16%. У 2024 році Бразилія підвищила тарифи на етанол, імпортований зі США, з 16% до 18%. Як результат, імпорт американського етанолу в Бразилію впав від 490 млн. у 2018 до 30 млн. галонів у 2023 році.

У той же час, бразильський етанол має вільний (безмитний) доступ на ринок США. З огляду на цю суттєву невідповідність в історичних комерційних відносинах між країнами, американська етанольна промисловість виступає за введення обмежувальних заходів для ввезення бразильського етанолу до США, зокрема, США наполягає на обмеження ввезення до США бразильського етанолу, якщо країна остаточно не скасує тарифи на американський етанол.

Незважаючи на сильний тиск з боку адміністрації Байдена, Бразилія продовжить застосовувати тарифи на етанол американського походження, щоб захистити своїх виробників етанолу. Бразильський тариф на імпорт етанолу підвищує вартість палива для внутрішніх споживачів, у зв’язку з чим у жовтні 2023 року Бразильська асоціація імпортерів палива ABICOM офіційно запросила зниження мита на американський етанол. Міністр сільського господарства Бразилії Carlos Favoro заявив, що Бразилія готова знизити тарифи, якби тарифи на ринку США дали змогу збільшити виробництво етанолу на основі бразильської цукрової тростини для виробництва екологічно чистого авіаційного палива.

Виробники етанолу борються з Європейськими правилами FuelEU

У липні 2021 року Європейська комісія виступила з ініціативою FuelEU, яка є частиною програми Fit for 55, спрямованої на скорочення чистих викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року, якщо порівнювати з рівнем 1990 року, і досягти кліматичної нейтральності до 2050 року. Існуючі положення було ухвалено 2023 року.

Постанова ЄС FuelEU про судноплавство прирівнює паливний біоетанол до викопного палива. Європейський Союз стверджує, що це правило запобігатиме викидам унаслідок зміни землекористування та втрати біорізноманіття. Регламент FuelEU, що фактично забороняє використання відновлюваного палива на основі рослинництва як інструменту збезвуглецювання, дратує виробників етанолу, вони обурені довільними припущеннями Європейської комісії та з обох боків Атлантики подають до судів, сподіваючись скасувати відповідні положення, ухвалені ЄС у 2023 році.

З ініціативою виступила торгова асоціація ePURE, що базується в Брюсселі та представляє інтереси 44 європейських виробників етанолу (близько 50 заводів, на частку яких припадає 85% виробництва етанолу в EU27+UK), і один з найбільших виробників етанолу в Європі компанія Pannonia Bio. У квітні 2024 року на підтримку ePURE і Pannonia Bio виступила Американська асоціація відновлюваних джерел палива RFA. Правила FuelEU повністю суперечать іншим програмам, як-от Директива з поновлюваних джерел енергії RED [Renewable Energy Directive], в якій ЄС підтвердив низьковуглецеві переваги та екологічність біоетанолу, одержуваного з рослинних культур.

Китай і його політика в галузі змішування

Політика КНР у сфері виробництва біопалива використовувалася, в основному, в якості програми управління запасами кукурудзи, в той час як цілі в галузі якості повітря та охорони навколишнього середовища або зміни клімату були другорядними. Високі ціни на кукурудзу 2023 року означали, що вітчизняні виробники етанолу на основі кукурудзи зазнавали труднощів із прибутковістю – 28 $/mt [ціна на паливний етанол фіксується законодавчо в розмірі 91,1% від роздрібної ціни на бензин, яку встановлює NDRC]. Попит на паливний етанол залишався низьким, а високі тарифи КНР робили його імпорт нерентабельним [тариф MFN за кодом 2207.10 Не-денатурований етанол 40%, за кодом 2207.20 Денатурований етанол 30%]. Дотримання вимог КНР до виробництва етанолу Е10 були слабкими, що ще більше знижувало стимули до його використання.

У 2017 році КНР оголосила, що до 2020 року запровадить загальнонаціональний стандарт E10. У 2019 році КНР делегувала E10 цілі щодо змішування і повноваження щодо ухвалення рішень урядам провінцій, при цьому потрібно, щоб існуючі пілотні райони E10 продовжували об’єднуватися в E10. Наприкінці 2020 року реалізація цієї мети була неофіційно припинена і відтоді показники виробництва етанолу в експериментальних районах знизилися.

До 2023 року КНР не ухвалила жодних суттєвих політик або заходів щодо підтримки чи розвитку галузі виробництва етанолу, що є ще одним свідченням того, що пріоритети уряду змістилися з розробки біопалива. Виробництво паливного етанолу у 2023 році [22 заводи із сумарною встановленою потужністю 7,72 млрд. л, у т.ч. 8 великих заводів, побудованих у 2018-2021 рр.] оцінюється у 3,9 млрд. л [завантаження потужностей 49%], що трохи більше, ніж у 2022 році [+96 млн. л]. Споживання етанолу 3,898 млрд л [імпорт 0, експорт 2 млн л], середній показник змішування в країні 1,8% [бензини – 213.567 млн л]. Сировина, що використовується: кукурудза 5,47 млн. т (вихід етанолу 41,7%) + рис 2,28 млн. т (40%) + кассава dried chips 1,41 млн. т (15-65%) + пшениця 0,58 млн. т (39,3%). Загальнонаціонального стандарту на виробництво біодизельного палива взагалі ніколи не існувало.

Директивні вказівки, прийняті КНР, дають змогу сектору виробництва біопалива в країні бути частково ізольованим від світового ринку і менш сприйнятливим до ринкових сил. Ходять чутки, що найближчими роками КНР може неофіційно перейти до мандату E5, хоча E10 залишається офіційною політикою. Фактичні норми змішування варіюються і часто значно нижчі навіть у тих регіонах, де діє провінційна програма E10.

Індія

Поточні сумарні виробничі потужності з виробництва етанолу в Індії становлять: сировина – очеретяна меляса – 7,89 млрд л [263 заводи] + зерно – 2,91 млрд л [129 заводів] = всього 10,82 млрд л [392 заводи]. На цих потужностях у 2023 році було вироблено 6,30 млрд л етанолу [+19% до 2022 року], завантаження потужностей 57.3%. Споживання паливного етанолу 2023 року оцінюють у 6,11 млрд л. Потреба в потужностях 2025 року: очеретяна меляса 10,79 млрд л + зерно 5,31 млрд л = загалом 16,10 млрд л.

Обсяг сховищ OMC на початок 2023 року становив 344 млн. л, що в перерахунку на 20-денне зберігання дає змогу обробляти 6,28 млрд. л етанолу на рік. Основною сировиною для виробництва етанолу є В і С меляса з цукрової тростини, за нею слідує сік цукрової тростини, зіпсоване продовольче зерно, непридатне для вживання людиною, надлишки рису, кукурудзи та інша потенційна сировина.

Обов’язкове змішування етанолу з бензинами в Індії щонайменше 10% – за оцінками, у 2023 році рівень змішування становив 11,5% [споживання бензинів 52,97 млрд. л], що є новим рекордом, середньомісячний показник до кінця 2023 року зріс до 12% – але 2025 року її національний цільовий показник має становити 20%. Для досягнення цієї мети Індії необхідно дозволити імпорт паливного етанолу, який наразі заборонений, і вихідної сировини для виробництва біоетанолу. Торговий представник США в Індії [USTR] попросить країну дотримуватися своєї мети E20 і скасувати заборону на імпорт паливного етанолу.

Великобританія

У 2021 році Велика Британія перейшла на мандат E10. Відтоді експорт етанолу зі США збільшився приблизно на 400%, однак, починаючи з 2027 року, на рослинне біопаливо запроваджують обмеження, яке поступово знижують із 7% до 2% протягом п’яти років.

Уряд Великої Британії хоче перейти на систему, засновану на переробці відходів, що дасть змогу ефективно скоротити кількість етанолу в США, який може конкурувати на цьому ринку. США закликають Велику Британію змінити обмеження на виробництво етанолу з рослинницьких культур, оскільки очікується, що попит на етанол у майбутньому зросте за рахунок нових ринків, таких як екологічно чисте авіаційне паливо.

Мексика відстає у виробництві етанолу

Хоча Мексика є шостим за величиною виробником цукрової тростини у світі та сьомим за величиною виробником цукру, близько 40 тис. м3 етанолу, виробленого з цього джерела, в основному споживається в алкогольній промисловості. Будучи виробником двох основних видів етанолу – цукрової тростини і кукурудзи – Мексика має потенціал стати великим виробником біопалива, але ціла низка перешкод, як нормативних, так і культурних, сповільнюють розвиток того, що могло б стати важливим внеском у глобальні зусилля зі скорочення викидів вуглекислого газу та сповільнення темпів прискореної зміни клімату.

Мексика є однією з небагатьох країн на американському континенті, яка не запровадила спеціальних обов’язкових квот на етанол як паливо. Мексиканська влада з 2018 року відмовляється переглядати вимоги до якості палива, встановлені місцевими стандартами. У 2020 році Верховний суд Мексики ухвалив рішення проти внесення поправок до законодавства, які дозволили б збільшити частку етанолу в бензині до 10%. У 2021 році Комісія з регулювання енергетики Мексики (CRE), відповідальна за зміну паливних стандартів, вирішила не розглядати це питання. Станом на січень 2024 року CRE ще не зробила жодних дій.

На додаток до нормативних обмежень на виробництво етанолу, для мексиканського населення надзвичайно важливими є культурні бар’єри, пов’язані з використанням кукурудзи для будь-чого, окрім продуктів харчування або кормів для тварин. У мозаїці мексиканської культури кукурудза – це не просто основна культура, це символ історії та наріжний камінь багатої кулінарної спадщини. Крім кулінарного застосування, кукурудза має важливе культурне і церемоніальне значення. Кукурудзу не просто вживають в їжу, її святкують, і ця традиція відображає глибокий зв’язок між мексиканським народом і його землею. А тому в Мексиці використання кукурудзи для виробництва такої банальної речі, як паливна добавка, не користується великою суспільною підтримкою.

У червні цього року Мексика обере нового президента. Один із двох кандидатів, які балотуватимуться на його місце – і обидва вони жінки – можуть привести до влади нову адміністрацію, яка, можливо, буде більше стурбована тим, як Мексика готується до невизначеного майбутнього. У країни може з’явитися можливість модернізувати застаріле управління та регулювання виробництва біопалива.

 

© 2024, AgroInsightex

Стаття створена за матеріалами https://app.czapp.com/auth/Frank_Zaworski  і https://fas.usda.gov/data.

Авторськими правами на статтю володіє AgroInsightex, Україна.

Меню